Blog žije! Ale žiju i já?

11. září 2015 v 14:53 | SasuKe |  Myšlenky
Tak jo, konečně se mi povedlo rozběhnout okno pro psaní. Už mi to blbne na obou prohlížečích a permanentně minejde psát či vkládat cokoliv.
Je tu podzim, začátek školy a zatím né zkouškový, takže zvládám - zatím. Každopádně s nástupem do nového ročníku máme nového učitele a tak si vám chci postěžovat. Není špatný - to vůbec ne, je to profesionál, ale bohužel přes všechno mi řekl to co mnoho lidí už tolikrát před ním, něco co už mě dávno přestalo bavit poslouchat a momentálně na to absolutně už rezignuju. To je taky důvod, proč dneska od rána místo práce do školy připravuju nový díl povídky na blog.


Ať jsem dělal co jsem dělal, setkával jsem se během poosledních let s lidmi, kteří se zabívají filmováním, animováním a podobnýma věcma na profesionální úrovni a odevšech jsem se bohužel dozvěděl totéž - krom toho že u nás se na filmech opravdu nechutně šetří a přispívá se na ně minimum (cca do animovaného filmu se u nás vrazí jedna sedmina toho v Asii), protože poslanci by jinak neměli co rozkrádat, tak taky ze všech stran slyšíte - jsme česku, proč ta postava nemá české jméno? To se nehodí, přejmenuj ji!
U normálních filmů, seriálů ze života bych s tím asi neměl nejmenší problém, ale řekněme, že děláte fantasy/dobroržný animovaný film pro lidi ve věku tech 10/12+ věku, kdy mají děti (a puberťáci) takové to krušné období, hledají se, hledají v takových příbězích svoje hrdiny. Proč jsou to hrdinové? Jsou jiní, umí zaujmomut, upoutají jejich pozornost. A teď jeden podle mě z důležitých faktorů - zaujme někoho komu je dejme tomu čtrnáct hrdina Pepa Novák? Beru to z hlediska toho, že sem ještě nedávno sám by dítě (no dobře já jsem pořád xD) a ta cizokrajnost je jedna z věcí které dorostence fascinují. Opomenu-li tohle, protože to vidím jako ještě ten menší problém, pak je tu to co mi řekl náš učitel a co říkalo daleko víc lidí. "Nápad perfektní, líbí se mi to, ale nekresli to jako anime, to je kopírování něčeho co už existuje, prostě to nakresli jinak. Tohle by to zbytečně zkazilo." A tak mám víkend na to, předělat návrhy postav, aby nevypadaly jako z anime. A ptám se proč? Anime je jen druh asijské kresby, kreslí tak tisíce autorů a každý má svůj osobitý styl kresby. (Nebo alespoň ti lepší...) Takže na pohed poznáte, že je to od nich. Mluvil o tom, jako by šlo o kopírování nějakého konkrétního díla, tím že ty postavy vypadají jako z anime.
Tak si tedy kladu otázku, co je na té kresbě vlastně špatně? Velké oči, když oči jsou při animaci důležité pro mimiku obličeje? Nebo nepřirozený účes? Když ta postava musí být něčím výrazná a specifická?
Tohle hodně srazilo veškeré moje představy o tom, že někdy někdo pochopí význam toho, co je na té Asijské kresbě tak pěkné a proč je všude mezi mládež o tolik populárnější než ta komerční americká.
Sice mám v plánu to překreslit a nechat tam prvky, který jsou pro mě přirozený, abych byl spokojený s tím jak to vypadá a jít to příští týden obhajovat, když se mu ta kresba líbit nebude, protože já to budu rok kreslit znovu a znovu a jaký má význam, abych kreslil něco, co se mi nelíbí? Jaký má význam, že budu hrozně originální, když mě samotnému se ta práce pak už nebude ani torchu líbit?
Chápu to jak to myslel, chápu že to se mnou myslí dobře, ale pokud se mu nebude líbit moje originální kresba, jen proto, že to vypadá moc jako anime, tak s ním nemůžu souhlasit. Nejdu za ním ani tak proto, že si chci prosadit tu svojí kresbu, spíš proto, že na tom jak kreslím nevidím nic špatného, v Japonsku si nikdo nestěžuje na to, že by to měl umělec neoriginální, jen proto, že to má velké oči a ostře oříznutý obličej, nebo extravagantní vlasy... Takže proč já bych to tu nemohl dělat? Protože jsme v Česku? Už jsme u toho zase? Snad máme nějakou svobodu a nejsem povinej, aby se mi líbilo to co uznává.
Ano, půjdu mu tohle všechno říct, ať mě přesvědčí, že dělám něco špatného, jestli chce abych toho nechal, protože vybudovat si svůj vlastní styl kresby mi trvalo roky, všichi kdo sem chodí dýl a viděli některý moje neoriginální čmáranice na tabletu, kdy každá vypadala jinak divně, mě určtě pochopí, takže ho teď jen tak nezahodím. Každopádně to jak jsou tu všichni zabednění a postavení proti japonské tvorbě mě už po tolikáté odradilo - a tentokrát pořádně, takže to vidím, že až mě příští týden s tou kresbou učitel vyrazí. Budu zase trávit hodně času tady na blogu. Tady kam jsem vžydcky chodil rád, i když na to bylo málo času a býval vzhůru dlouho do noci, abych stihl něco napsat. Budu tady, kde mi nikdo nediktuje, jak se smí moje postava v příběhu jmenovat a jak smí vypadat. Protože sem pak přijdete vy - čtenáři, civilisti, děti, dorost, dospělí, prostě lidé kterým jsou ty příběhy určeny, kteří neví nic o tom, co se ve světě dnešního umění smí a nesmí. Přijdete, přečtete si to, prohlédnete, tak jak jsem to vytvořil a někteří napíšete komentář, nebo hodíte hvězdičku. Je mi jedno jestli to co napíšu a nakreslím uvidí 5 nebo 40 lidí, je mi jedno, jeslti se jim to bude zdát dostatečně originální. Jediné na čem mi záleží je, že dělám něco co mám rád, co se mi líbí a najdou se i další lidi, kterým se to líbí, tak jak to vymyslím, pro které to něco znamená.
Myslím, že to je asi to jediné o co mi jde. Nejde o to, že si chci zatvrzele stát za jmény, prostředím, vzhledem postav. Jde mi o to, že když něco dělám, mám to rád, dávám do toho kus sebe a to jak postavu nakreslím, nebo pojmenuju má význam, dělá jí to tou mojí postavou, dělá jí to přesně takovou jaká je. Můžu jí přejmenova,t překreslit, tak aby se líbila všem okolo, ale pak už to nebude ta postava, kterou jsem vytvořil, nebude moje, nebudu k ní mít vztah. Má smysl vytvářet něco k čemu nemám vztah?
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Aki Aki | E-mail | Web | 17. září 2015 v 21:09 | Reagovat

Na jednej strane som veľmi rada, že si si našiel chvíľku času a objavil si sa na blogu. Aj keď takzvané posťažovanie sa, tak tým si ma trošku prekvapil. Ale je dobré , že si zverejnil aj takýto typ článku ,lebo ak  sa človek podelí zo svojimi problémami hneď sa cíti ,lepšie, ako keby mu ťažký balvan spadol z hrude.Som rada, že si na svoj koníček nezanevrel a snažíš sa písať naďalej poviedky. Aj keď v dnešnej dobe  učitelia tlačia na svojich žiakov podľa mňa až moc extrémne , samozrejme ,že chcú iba naše dobro ,ale aj tak. Občas sa mi zdá , že to moc preháňajú.Na tento blog chodím pomaly dva roky a videla som tvoje kresby z tabletu ,ale aj tie ,ktoré máš zverejnené na Konohe. Síce sa každý učí ,ale mne sa aj tak moc páčia. Podľa mňa by si mal kresliť tak , ako to máš rád  a nadal si diktovať , ako a čo máš kresliť, síce každá dobrá rada sa cenný , ale je hlavne na tebe či si ju vezmeš k srdcu , alebo to necháš tak. Nielen v Česku , ale aj na Slovenskú je to dané tak , že oni idú po určitej línií a kto by sa pokúsil z nej vykročiť už je potom veľmi zlé. A podľa mňa sa nešetrí iba na animovaných filmoch ,ktoré sú podľa mňa zo stránky kresby hrôza ja mám radšej štýl ala Kishi . Neviem prečo , ale tie naše mi pripadajú neslané nemastné. Určite máš svoj pevný cieľ-sen a držím ti palce aby sa ti podaril tak , ako si si ho sám vysníval ,lebo ty patríš k tým pár ľudom ,ktorý si zaslúžia aby sa im svoj sen nakoniec splnil, budem ti držať palce aby nakoniec tvoj profesor dostal rozum a uznal , že to č kreslíš je naozaj krásne.A samozrejme sa teším na tvoju spisovateľskú tvorbu. Hups asi som sa zase trošku rozpísala, ale nedalo mi to aby som to nespravila, keď som tu objavila naraz dve články. Tak ešte raz držím palce SasuKe. (y)

2 SasuKe SasuKe | Web | 23. září 2015 v 15:44 | Reagovat

[1]: Postěžovat sem si už prostě musel, protože když člověk vidí ze všech stran, jak se u nás lidi bojí všeho nového, zdá se mu to prostě hloupé.
Sám vím, že věci co mám tady na blogu z doby, kdy sem se prostě učil kreslit a zkoušel nejsou nic extra, ale právě o to sem hrdější na to co kreslím tEď a trochu mě naštvalo, že jen proto, že to  má inspiraci  v Japonsku by to u nás hned každý odsuzoval.
Každopádně jak to dopadlo - po pohovoru s učitelem, mám povolené kreslit si alespoň z části jak chci,  aby se mi  to líbilo a to mi zatím stačí, po podobném proslovu jako tady ne blogu mi tu kresbu odsouhlasil, takže třikrát hurá. Částečně mi k tomu do pomohlo hlavně to, že jsem to sem takhle napsal a pár kamarádů co si to přečetli mi řekli "Tak mu to takhle pověz, jestli má rozum, pochopí tě." tak sem nějak uvěřil, že pochopí, jelikož on je to jinak vážně fajn učitel. ^^ No třikrát hurá, dobře to dopadlo. :D

3 Nat  .lFow Nat .lFow | E-mail | Web | 28. dubna 2017 v 11:38 | Reagovat

You must quit smoking once and for all.

Paul won a prize in a chess tournament. Great! Like father, like son!

4 Mossi N lFow Mossi N lFow | E-mail | Web | 18. června 2017 v 15:09 | Reagovat

I can’t give you a lift to the bank, it’s out of my way today.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama